Mátra, 2007. szeptember 22. – a DUFI beszámolója

2007-10-01

Mátra, 2007. szeptember 22.

A mai túra során a nyugati Mátrával ismerkedtünk meg. 44 fő jött el a túránkra. Az időjárás nagyon kedvező volt, szép napsütéses, nem túl meleg, igazi kiránduló időben volt részünk. Hat órakor indult buszunk Százhalombatta központjából. Tárnok, Érd, Budapest érintésével Mátraszentimrére buszoztunk, ahol a megtervezett túránkat megkezdhettük. Két lehetőség közül lehetett választani:

Útvonal 1.: Mátraszentimre (Z négyszög) – Rothadt-bérc (Z négyszög) – Ágasvári tisztás (Z négyszög) – Ágasvári th. (P+) – Kőkapu (S) – Várbérc (S) – Fenyvespuszta (S+) – Csevicevölgy (S) – Tar (S)
Túratáv: 18 km
Emelkedő: 300 m

Útvonal 2.: Mátraszentimre (Z négyszög) – Rothadt-bérc (Z négyszög) – Ágasvári tisztás (Z négyszög) – Ágasvári th. (P+) – Ágasvári tistás (P+) – Csörgő patak völgye (P) – Mátrakeresztes (P)
Túratáv: 9 km
Emelkedő: 150 m
Mind a 44-en Mátraszentimre templománál kezdtük meg a túrát fél kilenc környékén, kissé hűvös, de napos időben. A zöld négyzetjelzésen hagytuk el Mátraszentimre házait, egy darabig a Rothadt-bércen gyalogoltunk, majd egy jó 1km-es út után lementünk a Csörgő-patak völgyébe. A patakban alig csordogált a víz, szinte elképzelhetetlen, hogy ez a kis vízfolyás pár évvel ezelőtt mekkora kárt okozott Mátrakeresztesen. A patakvölgy felső szakaszában egy rekonstruált üveghutát láthattunk, szakszerű ismertető tábla segítségével megismerhettük az akkori üveggyártás módját. Hangulatos volt a völgy, a patak medre andezit sziklákkal megtűzdelve, ami arra utal, hogy néha nagyobb víz is lefolyik a patakban. A térképen ábrázolt volt Csörgőmalom romjait elvétettük, csak utólag vettük észre, kihagytuk ezt a kis kitérőt.
Újabb 1km után elhagytuk a patakvölgyet, elkezdtünk felfelé menni Ágasvár irányába. A piros jelzéssel való találkozásnál páran úgy döntöttünk, kis kitérőt teszünk a Csörgőlyuk felkeresésére. Másodszori nekifutásra megtaláltuk a piros barlangjelzést, mivel első nekifutásra továbbmentünk, a Vándor-forrásig. A barlang csak kívülről tekinthető meg, mivel be van zárva. A kitérő után hamar utolértük társainkat, akik már az ebédjüket fogyasztották a turistaház előtt elhelyezett asztaloknál, padoknál. Persze ha már itt voltunk, akkor az Ágasvárat is meghódítottuk. Vagy 25-en felkapaszkodtunk a meredek csúcsra, ahonnan pazar kilátásban volt részünk. Ha nem is teljes a körpanoráma, a Cserhát irányában jól kivehető a hegyláb alatti települések, a Hasznosi víztározó. Ellenkező irányban a Mátra gerincei, valamint az Óvár csúcsa látható. Egy-pár virágot is láthattunk és fotózhattunk Ágasvár andezit szikláin. Negyed óra múlva visszamentünk az Ágasvári turistaházhoz, a csúcsot megmászók is elfogyaszthatták ebédjüket.
Fél egy körül szedelőzködtünk neki, hogy folytassuk a túrát. Négyen a rövid túrát választották, Ők lementek a piros jelzésen a Csörgő-patakhoz, majd Mátrakeresztesen szálltak fel a reájuk várakozó autóbuszra. Mi a sárga jelzésen, Kőkapu érintésével a Várbércen ereszkedtünk le a Szalajka-patak völgyébe. A patakvölgyet Fenyvespusztánál értük el, itt található a Tuzson János arborétum. Maga a lemenetel kényelmes volt, pár helyről Ágasvár jellegzetes csúcsát is láthattuk visszatekintve. Maga az arborétum nem a nagyok közé tartozik hazánkban, ennek ellenére érdemes megtekinteni. Különösen egy jól megtermett atlasz cédrus, illetve a Colorádó jegenyefenyők csoportja mindenképp megtekintendő. Azt hiszem, nagyobb gondoskodást is megérdemelne az arborétum.
A sárga keresztjelzésen, a patak jobb oldalán indultunk el Tar irányába mintegy félórai pihenés és az arborétum megtekintése után. 1,5km után ismét találkoztunk a sárga jelzéssel, majd egy újabb fél km után megérkeztünk a nevezetes Csevice-forráshoz. A forrás és környéke szépen ki van építve, kár hogy az ide kirándulók egy része nem vigyáz a terület tisztaságára. A turistatársaim nylon szatyrokba összeszedték alkalmilag a szétdobált papírokat, zacskókat, így mindjárt kellemesebbé vált a forrás környéke. Páran megkóstolták a forrás enyhén pezsgő, kissé zavaros vízét, semmi bajuk nem lett ettől. Még 2km-t kellett gyalogolnunk a Csevice-völgyben, hogy Tar vasútállomásán várakozó buszunkhoz érjünk. A völgy jobb oldalán a felhagyott Fehér-bánya szikláit láthattuk menetközben. A falu szélén elhagytuk a sárga jelzésünket, mivel elkerítették a jelzés útját. Emiatt a falu főutcáján, kis kerülőt téve értük el a vasútállomást.
Bőven volt időnk, így a süteményevés, a sörívás is belefért a busz indulásáig. Hat óra körül már otthon is voltunk. A következő túránk Börzsönybe vezet október 6-án.
Muskovics András
szakosztályvezető

(Megjegyzés: Más képekkel, ugyanezzel a leírással honlapunkon is lehet találkozni) http://www.termeszetbaratok.hu

(A csatolt fényképeket Kutasi Zsuzsanna (KZS) és József László (JL) készítette)

01 Mátraszentimre, rk. templom (JL)
02 Csörgő-patak völgyében (JL)
03 Csörgő-patak (KZS)
04 Csörgőlyuk barlang (KZS)
05 Pihenő az Ágasvári turistaháznál (KZS)
06 Kapaszkodó Ágasvár csúcsára (KZS)
07 Ágasvár sziklái (KZS)
08 Panoráma Ágasvárról (JL)
09 Faszobor Fenyvespusztánál (KZS)
10 Atlasz cédrus a Tuzson arborétumban (KZS)
11 Colorado jegenyefenyők a Tuzson arborétumban (JL)
12 Pihenő a Tuzson arborétumnál 1. (JL)
13 Pihenő a Tuzson arborétumnál 2. (JL)
14 Pihenő a Tuzson arborétumnál 3. (JL)
15 Utazás hazafelé (JL)

Kategória: Beszámolók


Hírek, beszámolók