Rákócziak földjén (Dunai Finomító Természetbarát Szakosztály túra)

2006-07-03

2006. június 16-18-án három napos Zempléni túrán vett részt a Dunai Finomító Természetbarát Szakosztályának 36 tagja. Ezt a túrát felkészülési túrának terveztük a közelgő Székelyföldi jutalomtúrára való tekintettel. Az autóbuszunk 5 órakor indult Százhalombattáról. A túrát László tanyánál kezdtük meg az országos kék jelzésen. Az alábbi útvonalat tettük meg ezen a napon:

László tanya (K) – Nagy-Milic (K,Z) – Tolvaj-hegy (Z ) – Pusztafalu – Füzéri vár (K+,KL) – Füzér (K)

A megtett táv 10 km volt, a szint 500m. A túra egyik legszebb része a Tolvaj hegy sziklái voltak, ahol a riolit sziklák egy ritka fajtáját láthattuk. A sziklák ferde lapok sokaságából állt, mint egy soklapos sütemény. Füzér vára gyöngyszeme a Zempléni tájnak. Nagy örömet okozott a vár látványa, mivel a többségünk romos állapotban látta a várat. Végre megkezdődött az állagmegóvása! Sárospatak felé menet, ahol a szállásunk volt, megálltunk egy óra erejéig Füzérradványban. Megtekintettük a Károlyi kastély parkját. Jóleső érzéssel állapíthattuk meg, hogy a kastély nagyobbik részét felújították. A park csodálatos az idős fáival, sokkal több időt lehetni eltölteni a bejárásával. A Comenius Tanítóképző Főiskola Kollégiumában volt a szállásunk, ahol a vacsoránkat is elfogyaszthattuk. A szállásra, vacsorára nem lehetett panaszunk, és mindehhez elérhető áron jutottunk hozzá. Vacsora után szabad program, legtöbben a Sárospataki vár környékét járták be.

Szombatra beiktattunk egy keményebb túrát. Az útvonal:

Telkibánya (P) – Potács ház (P) – Pálos kolostorrom (P) – Amadé vár romja (P) – Téglás-kő (P) – Cicés rét (P) – Sólyom-kő – Fehér-kúti vh. (P) – Szár-kő oldal (P) – Regéc (P) – Regéci vár (P,K) – Mogyoróska (K)

A megtett táv 20 km, a szint 700m. Az idő továbbra is nyárias volt. Telkibányán megtekintettük az Ezüstfenyő Hotelt, egy-két túratársunknak kellemes emlékei fűződnek hozzá. A pálos kolostorrom falai még magasan állnak, kár hogy nem fordítanak energiát az állagmegóvására. Nagyon szép a panoráma az Amadé vár szikláiról, a Sólyom-kőről, és természetesen a Regéci várból. Itt említem meg, pedig sokat túráztam a Zempléni hegyekben, hogy keresztes viperát először láttam ezen a tájon, az Amadé várhoz való felmenetelnél. Ennek csak az a szépséghibája, hogy már nem élt! Csak remélni merem, hogy nem természetbarát okozta a halálát. Veszélyeztett hüllő fajunk, eszmei értéke 50.000.- Ft! A Regéci várnál is kellemes meglepetés ért Bennünket, végre elkezdték a vár állagmegóvási, helyreállítási munkáit. A falmaradványok most nagyon szépen követhetők, miután a felesleges fákat, bokrokat eltávolították a területről. Ez a Rákóczi ’fészek’ most az egyik leglátványosabb várromunk! Vacsora után ismét szabad program Sárospatakon.

Vasárnap levezető túra lett tervezve, mivel a társaság nagyobbik felének hétfőn dolgoznia kell. Zemplén elég távol esik Százhalombattától. Az útvonal:

Sátoraljaújhely (Z) – Magyar Kálvária (Z) – Cholnoky gejzírkúp (Z) – Látófa (K+) – Bányi nyereg (K+) – Pusztadélő (K+) – Kecskerágó (P) – Tengerszem (P) – Nagy Bot-kő (P)

A megtett táv 15 km, a szint 350m.

Egy-két pillantást vetettünk Sátoraljaújhely fő terére, és rögtön indultunk megtekinteni a Szár-hegyen levő felújított Magyar Kálváriát. Elovasva a márványtábláblákba bevésett városneveket, az idézeteket, Trianon után három generációval is megmozdul valami az emberben az igazságtalan békediktátum ellen. Kassa – Ungvár, hogy csak az első és az utolsó stációt említsem. Meredek volt a lemenet a Szár-hegyről. Változatos terepviszonyok közepette vezetett az útunk, mind melegebb időben. Említésre méltó a még mindig élő hatalmas Rákoczi tölgy, mely alatt egy negyedórás pihenőt tartottunk. Igen szép látvány a Megyerhegyi volt malomkő bánya, ahol a Tengerszem keletkezett. Nincs forrása, az összegyült csapadékvíz hozta létre. Kulturált a környéke, a meredek sziklaletörések mentén korláttal biztosították a zavartalan szemlélődést.

Jól sikerült a három napunk. Jövőre visszatérünk Zemplénbe!

A felvételek elnevezése:

1. Füzéri vár

2. Megyerhegyi Tengerszem

3. Regéc várának romjai

(Megjegyzés: ennél több fénykép megtekinthető a szerény honlapunkon http://termeszetbaratok.freeblog.hu/)

Muskovics András

szakosztályvezető

Kategória: Beszámolók


Hírek, beszámolók