A természet él-hal érted – a Porszem Közösségi Műhely beszámolója

2008-04-01

Természetbarát egyesületünk, a Porszem Közösségi Műhely nem csak a természetjárást tartja szem előtt, hanem a természetvédelem területén is szeretne maradandót alkotni, és példát mutatni kicsinek és nagynak. A 3-as út mellett, Domony-völgy szomszédságában, a Csintovány-dűlőnél található a Petőfi-forrás, ahol szinte minden napszakban sorakoznak az emberek, hogy ihassanak a selymes ízű forrásvízből. A helyiek elmondása szerint itt állt meg szomját oltani a diák Petőfi is, Aszódról Gödöllőre tartva.

Korunk „természetes” velejárója, hogy szeretjük csak (ki)használni a dolgokat, közben a holnapra nem gondolunk. Majd veszünk másikat, máshonnan, ha netán elhasználódik, vagy éppenséggel elapad. A forrás környezete, így aztán „természetszerűen” elhanyagolt és szemetes. Mert amit nem kerítünk le, nem strázsál mellette egy non-stop biztonsági őr, az szabad préda? Hogy is van ez: mindenkié, tehát senkié???

Pont így festett ez a bőségesen fakadó állandó vízforrás és „kiépített” környezete. Árván állt ott és csak végezte a dolgát: táplálta mindenkiben az éltető erőt, aki belőle merített.

Megsajnáltuk, s célul tűztük ki tartós megóvását, rendbetételét. Ennek első megnyilvánulásaként március 29-én, 10h-ra összehívtuk tagjainkat, barátainkat, valamint felhívást helyeztünk ki a forrás mellé, ahonnan minden arra járó ember értesülhetett már jó előre a társadalmi munkáról.
Az előkészületeket egyesületünk teljes mértékben magára vállalta úgy, hogy (induló szervezetként) anyagi háttérrel és nagy csapattal még nem rendelkezik. Persze adódtak nehézségek, de rájöttünk, milyen igaz a mondás: a cél szentesíti az eszközt. Így minden szépen megadatott a várva várt napra.

„Bevallom, nagyon izgultunk, hányan leszünk, és hogy mit tudunk megvalósítani terveinkből. Szívünkben elégedettséggel nyugtáztuk: sokan vagyunk. A közösség ereje hatalmas, nem gondoltam volna.” (Dobos Csaba, a Műhely elnöke).

42 lelkes ember jött össze, gyerekek, felnőttek, idős emberek. Gödöllőről, a Galga-mente településeiről, a fővárosból. Rövid köszöntő után szétosztottuk a feladatokat egymás között. Voltak, akik a forrásvíz medrét takarították, vízelvezető árkot ástak, a környék szemetét szedték, virágot, fát, bokrot ültettek, készítették az ebédet, fát vágtak, fotóztak. Sokan most találkoztunk először, és mégis úgy dolgoztunk, beszélgettünk, nevettünk együtt, mintha legalább száz éve ismernénk egymást.
A munka gördülékenyen és gyorsan haladt. Az idősebb korosztály jó tanácsokkal látott el minket és óriási elszántsággal pucolták a forrás közvetlen környezetét, a gyerekek, szüleikkel karöltve szorgosan gyűjtötték a szemetet, az asszonyok, lányok – megosztva egymás között – készítették az ebédet és ültették a virághagymákat. Elültettünk r számos növényt, megpucoltuk az elburjánzott és elhalt fáktól, liánszerű növényektől, bokroktól a terepet. Dél magasságában csendesen elfogyasztottuk a megérdemelt ebédet. A csapat szinte egy emberként állt fel az asztaltól, hogy folytassa a forrás körüli tevékenységet. Újult erővel dolgoztunk tovább.
Három óra tájékán a tervezett munka végéhez értünk. Elkészült a harminc méter hosszú vízelvezető árok, összeszedtünk tizenöt köbméter szemetet. Megdöbbentő ez a mennyiség, amit embertársaink simán kiraktak a kocsijukból, s elegánsan továbbhajtottak.
Színes volt a felhozatal: WC ülőke, mosdókagyló, injekciós fecskendő és tűkészlet, komplett rendszámtábla-garnitúra, tejes zacskó, cukros zacskó, zacskó-zacskó, stb.
A prímet azonban két sokkal kisebb, s éppen ezért még inkább érthetetlen szemétféleség vitte el, nevezetesen a féldecis üvegek és a csikkek.

Dolgunk végeztével felállítottuk a figyelemfelkeltő, oktató jelleggel készített táblát, amely Arday Endre művészbarátunk kézimunkáját dicséri. A színes tábla magáért beszél. Illusztrációja azt üzeni, hogy az általad megteremtett szemétért Te magad vagy felelős, kedves embertársunk. A megoldás tehát a Te kezedben van, s nem a szemetesládák méterenként történő kihelyezésében.
A környezetkultúra megértésének első lépcsőfoka pontosan ez, hogy magaddal viszed a szemeted, s kijelölt helyeken, a megfelelő szemetesládákba helyezed el.

A természet él-hal érted… ugye érted?!

Hálás köszönet minden szorgos aktivistának, akik megtáltosodva a rend-teremtés szándékának közösségi szintű erejével megtisztították, és rendbe szedték a Petőfi-forrást és környezetét.
Köszönet illeti Hévízgyörk polgármesterét, aki lelkes szavakkal bíztatott az előkészületek idején bennünket, továbbá a konténerek kihelyezését és elszállíttatását biztosította, a hévízgyörki virág nagykereskedést, akik virághagymákat, bokrokat adományoztak, a Csintó csárdának és minden kedves dolgozójának, akik felajánlották kerthelységüket és segítették munkánkat.

Porszem Közösségi Műhely
Hévízgyörk, 2008 márciusa

Kategória: Beszámolók


Hírek, beszámolók