Georgiades Gábor emléktúra, Börzsöny 2008. június 15. – a MOL-DUFI beszámolója

2008-06-23

Az előző évekhez hasonlóan ismét vasárnapi napon tartottuk meg a Georgiades Gábor emléktúránkat Királyházára, a Börzsöny szívébe. Többen reklamáltak már a vasárnapra szervezett túra miatt, talán igazuk van, hiszen a többség hétfőn dolgozni megy, így kevés az esti regenerálódási idő. 50 tagunk vett részt a kopjafa koszorúzásánál, majd az ezt követő túrán. A túrák iránti érdeklődés még mindig magas, hiszen több férőhely esetén még többen lehettünk volna. Hatkor indult buszunk szokás szerint Százhalombatta központjából, Tárnok, Érd, Budapest érintésével közelítettük meg Királyházát. A meteorológusok még az előző este is napsütéses időt jósoltak, de nagyon mellé fogtak. Végig esőben buszoztunk, megérkezésünkkor is esett még, elő kellett vennünk az esőköpenyeinket. A mai napon is két túra lehetőség közül lehetett választani:

Útvonal 1.: Királyháza (Z+)–Nagy-Oros-bérc (Z+)–Magosfa (Z)– Csóványos (Z, P)–Foltán-kereszt (OKT)–Vörös-kő (PX)–Csehvár (PL)–Diósjenő (PX, Z)
Túratáv: 18 km
Emelkedő: 800 m

Útvonal 2.: Királyháza (K )–Dobogó-bérc (K )–Hárombarát nyereg (Z)– Csehvár (PL)–Diósjenő (PX, Z)
Túratáv: 12 km
Emelkedő: 500 m

1/2 9 körül kiszálltunk autóbuszunkból a szemerkélő esőben. Mivel mind a rövid, mind a hosszú túra innen indult, a buszt visszaküldtük Diósjenőre, ahol befejezzük a túráinkat. Nem akartunk affért az erdészet vezetőjével, amint két éve. Nem nagyon érthető a behajtás megtiltása, hiszen Királyházáról jó pár jelzés indul el, gépkocsival, busszal csak az erdészeti magán úton lehet maradni, hétvégén még az erdészet sem igen használja az utat. A régi OKGT-s kulcsos házat nagyon szépen felújította, rendbe tette a MOL Bányász Szakszervezet, az udvaron levő Mátyás-forrást is újjá építették. Jó gazdája lett az ingatlannak, most is voltak benne családok. A nemrégen épített szaletli alatt készülődhettünk a koszorúzásra. Nem sokkal később befutott a tápiószelei természetbarátok mikrobusza, Lipák István vezetőjükkel az élen. Tavaly is közösen emlékeztünk Georgiades Gáborra, aki hosszú éveken keresztül vezette szakosztályunkat, a PTSZ-ben, MTSZ-ben is vezető funkciókat töltött be. Az isaszegi természetbarát ismerőseink egy héttel korábban jártak itt, amint az a kopjafára elhelyezett koszorújuk is mutatta. Külön műsorral nem készültünk, de tagjaink a buszozás alatt összeállítottak egy rövid megemlékezést. A két szakosztály vezetője elhelyezte a koszorúkat a kopjafára, a többi túratárs csendes részvétele mellett. A koszorúk elhelyezése után az alkalmi előadó művészeink (Kutasi Zsuzsa, Ilku Józsi, Sokorai Erzsike) rövid verseket szavaltak el, majd a Dunai Finomító alkalmi kórusa, besegítve a jelenlevőkkel, elénekelte a már hagyományos befejezésnek tekinthető, Demjén Rózsi, Honfoglalás c. énekét.
Kilenc óra körül indult a nagy túra, melyre 22 fő jött el. Szerencsénkre az eső elállt időközben, de sejtettük, hogy a következménye dagonyázás lesz. A zöld keresztjelzésen hamar elértük a Bacsina-völgyet, a jól átázott földúton csúszkáltunk felfelé. Valamikor erdei kisvasút haladt itt, a kitermelt fa elszállítására építették. 2km után kereszteztük a Bacsina-patakot, meredeken kapaszkodtunk felfelé az Nagy-Oros-bércre. Itt már nem volt sár, a bakancsaink sem áztak tovább. Több foltos szalamandrát láttunk, nekik kedvezett a hűvös, csapadékos időjárás. Egy-két helyről kilátásunk adódott az alattunk levő Dosnya-völgyre. Egy rövid szakaszon széles erdészeti úton haladtunk, majd következett a fekete leves. Térdig érő füves gerinc ösvény következett, mindenki teljesen elázott bakancsostul, nadrágostul. A kamásnik nem segítettek rajtunk. Szép kilátás volt Miklós-tető, Godóvár irányába. A völgyekből mind intenzívebben szállt felfelé a pára. A főgerinc elérése előtt egy nagy irtásnál bevártuk egymást, a jelzésünk itt eltűnt. Toronyiránt a nagy fűben, Esztergályos környékén értük el a zöld jelzést. Innentől kezdve száraz gerinc úton gyalogolhattunk Magosfa irányába.
Magosfa 915 m-es ovális csúcsa a második legmagasabb csúcs a Börzsönyben. A bronzkorban földvár állott a csúcson, melynek sáncai még ma is kivehetők, mohás andezit sziklák veszik körül a kb. 100m hosszan elnyúló hegycsúcsot. Nevezik Tátralátó csúcsnak is, mivel a téli hidegfrontos időszakokban még a Magas-Tátra csúcsait is lehet látni állítólag innen. Persze ehhez igen nagy szerencse kell. Jelenleg annyira megnőttek a fák, hogy semmilyen panorámában sem lehet gyönyörködni! Pár perc pihenő után folytattuk gerincvándorlásunkat. Az idő is melegedett kissé, kezdtünk optimisták lenni a folytatást illetően. Balról becsatlakozott a piros jelzés, mely a Sasfészek-bércről vezet fel a főgerincre. Nem sokkal később hárman közülünk a háromszögjelzésen lementek megnézni az Oltár-kövét meg a Szabó-köveket. 12 óra körül értünk fel Börzsöny legmagasabb csúcsára, a Csóványosra. A 938 m magas csúcson geodéziai vasbeton torony van, ahonnan nagyon szép a körpanoráma. Rejtély, miért írták ki, hogy életveszélyes felmenni rá, a műszaki állapota ezt nem indokolja. Ha pedig tényleg életveszélyes az állapota, akkor zárják le a bejáratát! Páran felmentünk, a panorámában nem is csalatkoztunk. Mivel az eső miatt a levegő lehűlt, jó messzire el lehetett látni. A völgyek gőzölögtek, mindenhonnan pára emelkedett felfelé. A távolabbi Cserhát, Naszály, Visegrádi hegység vonulatai keretezték a látóhatárt. Az elkészült fényképek nem adták vissza a látottakat, akármilyen csoda fényképezőgépeket gyártanak, az emberi szem, agy által látottakat még nem tudják produkálni. Itt tartottuk meg az ebédszünetünket.
Mivel elég hűvös volt, félóra elteltével az OKT útvonalán folytattuk a túrát. Nagyon kényelmes úton gyalogolhattunk lefelé a csúcsról a hatalmas bükkfák alatt. Egy-két helyről még kilátás is adódott a Szén-patak-völgyre, a távolabbi környékre. Nagyon sok sárga gyűszűvirágot, harangvirágokat, turbánliliomot, kosborokat láthattunk ezen a szakaszon. A Foltán-kereszt körül levő tisztáson megálltunk. Itt padok, asztalok is vannak, kényelmesen megpihenhettünk. A kőkeresztet Foltán János erdőőr emlékére emelték 1890-ben. Pár évvel korábban a fatolvajok gyilkolták meg ezen a helyen. Ezután jelzést váltottunk, a piros sí jelzésen ereszkedtünk tovább. Az idő mind szebb lett, bakancsaink, nadrágunk is megszáradt időközben. Továbbra is jó úton gyalogolhattunk, alig vettük észre, hogy a zöld jelzést keresztezzük. Egy kellemes új erdészettörténeti tanösvényt alakított ki az Ipoly Erdő Zrt. A táblák erdészettel, földvárakkal és a régi birtokosokkal kapcsolatosak. Ezen folytattuk a túrát. A Csehvár egy kis kitérő volt, de a társaság nagyobbik része kíváncsi volt a maradványokra.
A vár a Diósjenő feletti Bárány-bérc oldalából kiugró 523m magas csúcson épült. Valószínűleg a tatárjárás után felépített Árpád-kori kisvárak egyike lehetett. Kb. 20×30m-es ovális tetőn állt a kőből épült lakótorony, a tető alatt körbefutó sáncok magassága ma már alig egy méter. A husziták idején még használták a várat, Giskra egyik alvezére birtokolta. A török harcok előtt már lerombolták, ma alig látszódik valami a romokból. Ha feltárnák a romokat, kitakarítanák a tetőt, nagyon szép kis túra célpont válna belőle. Szép lenne a panoráma innen, a lombok között Nógrád várát és az alatta fekvő falut azért felismertük. A túra nagy részét idáig megtettük, egy jó félóra alatt leértünk Diósjenőre. A rövid túrásaink már vártak ránk a falu büféjének teraszán. Mi is csatlakoztunk hozzájuk, leöblítettük a nem túl kellemes időben induló, de szép idővel záródó túránkat.
Hat óra után nem sokkal haza érkeztünk. A következő túránk a szokásos jutalomtúra lesz, július. 2-8. között a Torockói hegységgel, valamint a Gyalui havasokkal fogunk megismerkedni.

Muskovics András
szakosztályvezető

(Megjegyzés: Más képekkel, ugyanezzel a leírással a honlapunkon is találkozhattok) http://www.termeszetbaratok.hu

(A csatolt fényképeket Kutasi Zsuzsa (KZS), József László (JL), Reszler János (RJ) és Tóth Zoltán (TZ) készítette)

01 Királyháza, gyülekezés a koszorúzáshoz (RJ)
02 Dunai Finomító turistáinak egy része (KZS)
03 Megemlékezők egy része (KZS)
04 Koszorú elhelyezése a kopjafára (RJ)
05 A rövid műsor előadói (RJ)
06 Előadóművészeink (RJ)
07 A megemlékezés résztvevői (TZ)
08 Kapaszkodás a Nagy-Oros-bércre (KZS)
09 Börzsöny bükköse (KZS)
10 Rövid túrásaink felfelé kapaszkodnak (TZ)
11 Fenn a Dobogó-bércen (TZ)
12 Rövid pihenő a Dobogó-bércen (TZ)
13 Panoráma nyugatra a Csóványosról (KZS)
14 Panoráma a Naszály felé (JL)
15 Csarna-patak völgye (JL)
16 Távolban a Duna szalagja (JL)
17 Gőzölgő hegyek, völgyek (JL)
18 Szabó kövek egyike (JL)
19 Tipikus börzsönyi táj (JL)
20 Foltán-kereszt (JL)
21 Pihenő a Foltán-keresztnél (KZS)
22 Harangvirág (KZS)
23 Nógrád látképe a Csehvárból (KZS)
24 Közeledve Diósjenőhöz (KZS)
25 Túra utáni lazítás Diósjenőn (JL)

Kategória: Beszámolók


Hírek, beszámolók