Műemléki séta Százhalombattán, Érden – az Isaszegi Természetbarát Klub beszámolója
2008-07-09
A várható nagy nyári melegek miatt július-augusztus hónapban rövidebb utakat terveztünk be. Július 5-én egy tavalyi évben elmaradt túránkat tartottuk meg.Személygépkocsikkal Százhalombattára utaztunk. Ott várt ránk Georgiades Évike, aki örömmel vállalta, hogy elkalauzolja csapatunkat a számára ismerős és kedves helyeken. Legelőször a Makovecz Imre által tervezett, Szent István tiszteletére 1996-ban felszentelt katolikus templomot (1. kép) néztük meg. Bár a plébánián hiába csengettünk, hogy belülről is láthassuk a templomot, azért a nagyméretű üvegportálon keresztül be tudtunk kukucskálni (2. kép). A Főtéren sétálva a következő látnivaló a Csodaszarvas-kút (3. kép) volt. Továbbhaladva a Szent István szobor, és a szépnek nem mondható Városháza mellett a Finta József tervezte református templomhoz (4. kép) értünk. A “csőcsorda” hídján átkelve értünk Batta egyik legszebb épületéhez, a XIX. sz. végén épült kastélyhoz (5. kép), mely ma a Matrica múzeumnak ad helyet. A múzeum – melynek neve a ma Dunafüred területén lévő római településről kapta nevét – gazdag anyagában az őskortól a bronzkorig mutatja be a régészeti leleteket, a vaskori rész berendezése most folyik. A múzeum kertjében nagyon jó állapotban lévő, értékes római-kori szobrok, síremlékek találhatók.
A múzeum meglátogatása után az Óvárosba mentünk, ahol talán utoljára láttuk a lebontásra ítélt téglagyárat. Itt található a bronzkori-vaskori földvár is. A szerb ortodox templomot (6. kép) sajnos csak kívülről sikerült megnézni. Ezután felfrissülni lementünk a Duna-partra (7. kép). Szintén az Óvárosban van a Régészeti Park (8. kép), melyben bronz- és vaskori házak, melléképületek és kemencék hiteles másolatai találhatók. Itt van a méltán híres 115. számú halomsír is, melyben szinte teljes épségben megmaradt a 80 cm magas tölgyfából készült sírkamra. Utunkat a Duna magaspartja felé vettük. Itt egy útkereszteződésben láttuk a betontámaszú villanyoszlop, kőkereszt, Szűz Mária-szobor fura elegyét (9. kép). Összekötve a kellemest a hasznossal többen vásároltak itt egy háznál sárga- és őszibarackot. Gyümölcsösök és napraforgó-mezők mellett gyalogolva egy igazán szép kilátóhelyre (10. kép) értünk, ahonnan Érd és Százhalombatta Duna-kanyarját csodálhattuk meg.
Ezután köves úton (állítólag kerékpárútnak épült, aminek aztán végképp alkalmatlan) Érd-Óvárosba mentünk. Az első műemlék, amit meglátogattunk a II. Lajos emlékmű volt (11. kép). II. Lajos kíséretével a mohácsi csata felé menet megállt Érden. Az emlékművön látható lenne még – ha nem lopták volna el – az Ákosházi Sárkány család címere, előtte egy római korból származó oroszlán fekszik. Ezt követően felmentünk a volt Sina-kastély mellvédjén kialakított kilátóhelyhez (12. kép), közben elhaladtunk a Kalot népfőiskolai emlékmű előtt. Az emlékművön egy bronzkönyv volt Kalot felirattal, de színesfém tolvajok egyszerűen nem hagyhatták ott. Az ország harmadik minaretjének (13. kép) meglátogatása következett. Az egykori dzsámiból (amely méretét térkő kirakással érzékeltetik, a mihráb fülkét vasbetonból építették fel) csak a minaret maradt fenn. Míg elmentünk a minaret gondnokáért, láttuk az 1734-ben épült Szent Sebestyén kápolnát (14. kép) is. Visszatérve a minarethez, természetesen felmentünk a sötét csigalépcsőn. A müezzinerkélyről szép kilátás nyílik a környékre.
Műemléki sétánk befejezéseképpen a Magyar Földrajzi Múzeumot (15. kép) látogattuk meg. Jelenleg a Magyar utazók és felfedezők kiállítás látható. Nagy élmény volt látni híres magyar utazók életútját bemutató tablókat, és azokat a tárgyakat melyeket utazásaikról hoztak. A múzeum a XIX. sz-ban épült Wimpfen-kúriában kapott helyet. A nagy kertben sok magyar felfedező szobrát láthatjuk, köztük dr. Sáska László (16. kép) isaszegi orvosét is.
Sok szépet láttunk a nap folyamán. Köszönjük Évikének a szakszerű vezetést.
Notter Béla
Kategória: Beszámolók